בית » Uncategorized » כל מה שחשוב לדעת על מערכות גילוי אש

כל מה שחשוב לדעת על מערכות גילוי אש

כל מה שחשוב לדעת על מערכות גילוי אש

במידה ופורצת שריפה בתוך בניין משרדים או בתוך בניין דירות – חשוב מאד לדאוג לשני דברים: ראשית, פינוי כל האנשים מהמתחם כמה שיותר מהר. שנית – כיבוי מהירמערכות גילוי אש ויעיל של השריפה, מהר ככל האפשר, לפני שהיא תתפשט, העשן יפגע באנשים, והאש תפגע הן בציוד והן באנשים.

אולם, בניגוד לנהוג לחשוב, שריפות לא מתחילות פשוט בהבזק פתאומי ותוקפות את בני האדם. למעשה, כל שריפה מתחילה כתוצאה מהתלקחות מסוימת, שלא תמיד היא נראית לעין. למעשה, לא תמיד בני אדם בכלל יודעים שיש שריפה – עד שהיא באמת נעשית רצינית, ואז קשה מאד לכבות אותה. לכן, מומלץ בחום להתקין מערכות גילוי אש במתחמים שבהם אתם עובדים או מתגוררים, לצורך זיהוי אוטומטי מהיר של התלקחויות ושריפות. אז איך עושים זאת?

כך עובדים נכון עם המערכות

  • התקינו גלאי עשן – אי אפשר לכתוב על מערכות גילוי אש מבלי להזכיר את גלאי העשן. גלאי העשן הם הכלי המרכזי כיום, אשר משמשים אותנו בהיעדר הזיהוי האנושי, בכדי לדעת מתי מתחילה שריפה. מדובר על מכשירים מיוחדים אשר מותקנים על תקרת וקירות המבנים מבפנים, ומזהים בעצם מתי מתחיל לצאת עשן. יש לזכור שלכל שריפה מתלווה עשן, כך שאתם תדעו בדיוק מתי הדבר מתחיל. יש לחבר את המערכות לגילוי עשן למערכת כריזה אוטומטית, אשר תתריע בפני האנשים במתחם ברגע שיש שריפה, וכך תוכלו לקבל מענה מתאים.
  • התקינו רכזות לגילוי אש – כאשר מדובר על מערכות גילוי אש, חשוב מאד לחבר את גלאי העשן לרכזת איכותית. הרכזת תסייע לכם מכמה בחינות. ראשית, כאשר המתחם כולו ריק (כמו בניין משרדים שננעל בלילה), אזי הרכזת היא זו שתשלח את ההתראה לשומרים (שלאו דווקא ישמעו את האזעקה, שכן הם לא נמצאים בקומה שבה מתחוללת השריפה), וכך הם יוכלו לתת מענה מתאים. מעבר לכך, הרכזת נותנת מידע על המיקום של השריפה, כך שאפשר לדעת היכן היא מתרחשת. הרכזת יכולה גם ליצור קשר אוטומטי עם כוחות הכיבוי וההצלה, שכן לעתים בלהט הרגע, שוכחים האנשים להתקשר אליהם, דווקא משום הלחץ הרב.
  • שילוב עם מערכות כיבוי – חשוב מאד לשלב בין מערכות גילוי אש לבין המערכות שמשמשות לגילוי אש. התקנה של ספרינקלרים למשל, היא מומלצת בחום. ניתן לקשר בין הספרינקלרים לבין המערכות שמשמשות לגילוי אש (זו בעצם כל המהות של הספרינקלרים), ובכך הם יופעלו אוטומטית ברגע שיהיה זיהוי של עשן. הדבר חוסך לא פעם את ההתערבות האנושית, ויכול להציל רכוש וחיי אדם.

לא משחקים באש

בשורה התחתונה, חשוב להבין כי רכישה והתקנה של המערכות שמשמשות לגילוי אש, הן לא משהו שאפשר להתפשר עליו. מדובר על הבטיחות שלכם ועל החיים שלכם, ושל כל האנשים האחרים שנמצאים ביחד אתכם במתחם. זכרו כי גילוי מהיר ומוקדם של האש, תאפשר לכם לכבות אותה במהירות, להשתלט עליה, ולמנוע נזקים אדירים – כך שההשקעה משתלמת מכל בחינה שהיא.דילוג לתוכן