בית » slaider » איך להימנע מפצעי לחץ

איך להימנע מפצעי לחץ

איך להימנע מפצעי לחץ

אחת מן התופעות הבעייתיות לטיפול בתחום של פצעים בעור היא לא אחרת מאשר הבעיה של פצעי לחץ. פצעי לחץ הם פצעים אשר צצים עקב לחץ אשר מופעל על העור כתוצאה מחוסר תנועה או מסיבות רפואיות כאלה ואחרות. פצעים אלה נוצרים כתוצאה משבירה או סדיקה של העור בעקבות חוסר תנועה ללא הסטת משקל הגוף. אנשים אשר מרותקים לכסאות גלגלים נוטים לפתח פצעי לחץ, או אנשים אשר מרותקים למיטה לאחר ניתוח וכדומה. הפצעים נוצרים עקב הפעלת לחץ קבוע על העור, דבר אשר גורם להפחתת אספקת הדם לרקמות ולמוות של תאים מטבע הדברים.

על מנת להמנע מפצעי לחץ יש לנקוט בצעדים שונים אשר ללא כל עוררין עשויים לעזור בכך.

הימנעות מפצעי לחץ

הימנעות מפצעי לחץ כוללת את הפעולות הבאות:

  • שיפור הניידות – חשוב להיות בתנועה ולהימנע מתנוחה אחת כל הזמן. במידה והאדם יכול להזיז את עצמו, יש להזיז אותו לפחות כל שעתיים, ולסובב אותו לתנוחות חדשות כל הזמן מעת לעת.
  • בדיקת העור – בדיקת העור מאפשרת לאבחן פצעי לחץ או סימנים מוקדמים של פצעי לחץ, ובמצב כזה הרבה יותר קל לטפל בבעייה.
  • סירקולציה של הדם – פצעי לחץ נגרמים כתוצאה מאי סירקולציה של הדם, על כן מאד חשוב להמריץ את הדם, ולגרום לזרימתו על ידי פעילות גופנית עצמית, ובמידת הצורך על ידי מטפל אשר יעזור להזזת הגפיים.
  • תזונה מתאימה – הקפדה על תזונה מתאימה ונכונה עוזרת בריפוי העור מן הסתם, ומשפרת את ההתנגדות להיווצרות של פצעים אלה. יש לכלול בדיאטה הרבה פירות וירקות טריים, ולמי שאין תיאבון ניתן להוסיף ויטמינים, אבל רק לאחר התייעצות עם הרופא המטפל.
  • הפחתת החיכוך – ככל שהחיכוך באיזור הפצע גדול יותר כך הוא מגרה אותו יותר. יש להימנע מחיכוך בבדים ואריגים בעור, ויש לבדוק כי אין תפרים גסים במיטה ובסדינים כדי למנוע חיכוך לא רצוי. ניתן להשתמש במוצרים מיוחדים למניעת חיכוך במקרים של פצעי לחץ. מוצרים אלה מיועדים למקומות מועדים כדוגמת העקבים, המרפקים, הירכיים וכדומה.דילוג לתוכן