בית » איכות חיים » כל המידע על מחלת חניכיים

כל המידע על מחלת חניכיים

כל המידע על מחלת חניכיים

החניכיים הם חלק חשוב במיוחד בגוף שלנו, וחשוב לטפל בהן בצורה נכונה ובריאה

עבור מי שלא מכיר את חלק זה בגופו לעומק, נתחיל בהסבר קצר – החניכיים הם למעשה רקמה רכה וורדרדה המכסה את הרקמה הקשה של הלסת שלנו, קרי העצם. בחלל הפה שלנו, החניכיים הם החלק הגלוי והנראה, התומך בעצם האחראית על יציבות השיניים שלנו ותמיכתן. עם זאת, החניכיים שלנו כרקמות רכות הם גם יחסית פגיעים, וגורם הפגיעה העיקרי בהם הוא מה שמכונה פלאק – שכבת חיידקים הנוצרת באופן קבוע על השיניים והחניכיים שלנו, שבמידה ולא מנקים באופן איכותי הופכת לאבנית שן שמפרישה רעלים שפוגעים בחניכיים שלנו. במצב זה, יכולה להתפתח מחלת חניכיים כואבת ומזיקה.

קצת על מחלות החניכיים הנפוצות השונות, ועל הטיפולים המודרניים השונים בתחום זה

  • דלקות חניכיים – דלקת החניכיים, הג'ינג'וויטיס, היא מחלת חניכיים קלה יחסית – דלקת שטחית ללא איבוד אחיזה של החניכיים בשיניים שלנו. עם זאת, עוצמת הכאב של דלקת החניכיים יכולה להיות משמעותית למדי, והטיפול בה הוא למעשה מניעה – שמירה על היגיינה וטיפולי שיננית קבועים.
  • פריודונטיטיס – המחלה הידועה בתור פריודנטיטיס היא מחלת חניכיים שכיחה ביותר, והיא יכולה להיות מתונה, מתקדמת או אגרסיבית. במצבה המתון, היא תגרום לנסיגת חניכיים ובאובדן תמיכת העצם, ובדלקת חניכיים. בשלב זה הטיפול הוא טיפול פריודנטלי מונע התקדמות של המחלה. במצבה המתקדם, תסמיני המחלה מתקדמים ויכולים לגרום לתזוזת שיניים של ממש. המצב האגרסיבי הוא בדרך כלל גנטי, והוא מופיע גם בגילאים צעירים מאוד – ומאופיין בהרס מהיר של השיניים ובאובדן העצם התומכת בהם. גם כאן, כמו במצב המתקדם, הטיפול יהיה פריודנטלי שמונע החמרה, אך במקרים רבים ישנה התערבות כירורגית של השתלת שיניים וטיפולים אחרים.

שמירה על אורח חיים בריא בהקשר לחניכיים שלנו היא הכרחית עבור בריאותנו לאורך זמן

למעט הפריודונטיטיס האגרסיבית, שגם הטיפול אחריה הוא אפשרי כיום, כל מחלת חניכיים כמעט יכולה להימנע דרך שמירה על בריאות השיניים והחניכיים שלנו והקפדה על אורח חיים שגרתי בריא בהקשר זה. חשוב להקפיד על בריאות השיניים והחניכיים שלנו, ובמידת הצורך ללכת לטיפול במרפאה דנטלית מהשורה הראשונה.


דילוג לתוכן