בית » הריון ולידה » מהן הסיבות לרשלנות רפואית בלידה

מהן הסיבות לרשלנות רפואית בלידה

מהן הסיבות לרשלנות רפואית בלידה

לידה היא אירוע שכיח ביותר. בישראל שכיחות הלידות גבוהה מבשאר העולם ועומדת על מעט יותר מ-3 ילדים במשפחה. רשלנות רפואית בלידה נחלקת לתת קטגוריה של רשלנות בזמן היריון ותת קטגוריה עבור רשלנות בזמן הלידה עצמה.

אי נוכחות של רופא מומחה

התקדמות המדע והרפואה הפכה את ביצוע הלידה לאירוע פשוט יותר מאשר בעבר ויותר רופאים זוטרים ואחיות מוסמכים לבצע אותו. יחד עם זאת, מטבע הדברים כאשר ישנם סיבוכים ובעיות נדרשת נוכחות של רופא מומחה בעת ביצוע התהליך. מכיוון שכך, הנהלים הרפואיים בישראל דורשים את נוכחותו של רופא מומחה בעת ביצוע לידה מורכבת ומסוכנת. העניין הופך לרשלנות רפואית בלידה באם נמנעת נוכחות של רופא מומחה בזמן לידה של יולדת עם היסטוריה של סיבוכים, או יולדת עם בעיות רפואיות. במקרים אלו הרופא נדרש, אם לא להיות נוכח בחדר אז לכל הפחות להיות זמין.

ניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי הוא ניתוח שמבצעים בו חתך בתחתית ביטנה של היולדת ודרכו מוצא החוצה העובר ולבסוף תופרים את החתך שנוצר בעקבות הניתוח. זהו ניתוח בעל סיכונים רבים והוא מבוצע רק כאשר ישנו ביטחון רב בכך שהתועלת שתצמח ממנו גבוהה מהסיכונים. הסיבוכים הכרוכים בניתוחים מסוג זה הן עליות חום, דלקות בדרכי השתן והיווצרות של כרישי דם ותסחיפים ראייתיים. לפני הניתוח, הרופא מחויב לידע את היולדת בסיכונים הכרוכים בו ובמהלכו עליו לנהוג על פי כללי הזהירות המקובלים. בנוסף, לאחר הניתוח הוא נדרש לבצע מעקב על היולדת. רשלנות רפואית יכולה להיגרם במידה והמנתח ביצע ניתוח שלא עומד בכללים, החל ממתן המידע הדרוש לביצוע על החלטת הניתוח ועד לרגעי הניתוח עצמם. בנוסף, בגלל ריבוי הסכנות, רופאים שאינם מומחים עלולים לפחד להמליץ או לפסוק כי נדרש ניתוח מסוג זה ולילד את האישה בלידה וגינלית שמסכנת אותה ואת העובר.

רשלנות בעת ביצוע לידת מלקחיים ולידת ואקום

לידה באמצעות מכשיר מלקחיים או "שולפן ריק" (לידת ואקום) מתבצעת פעמים רבות ויכולה לגרום לסיבוכים רבים אשר חלק גדול מהם עלול להיווצר עקב רשלנות רפואית. הסיבות להחלטת ביצוע לידה מכשירנית נוגעות הן לאם והן לעובר. במידה והאם לא מסוגלת לבצע לחיצות ונשימות בעת הלידה עקב תשישות או קוצר נשימה או במידה והעובר מראה סימני מצוקה, תיקבע על ידי רופא מומחה הוראה לבצע את הניתוח. חוסר קיומם של התנאים הדרושים לביצוע לידת מלקחיים תוך החלטת רופא לבצע זאת בכל זאת, עלולה להוות סכנה לאם ולעובר. העובר עלול לסבול מדימום ושיתוק מוחין, שיתוק בעצבים או שברים בגולגולת. היולדת עלולה לסבול מקרע בתעלת הלידה.

עייפות של רופאים

בישראל תנאי המשמרות של הרופאים ככלל ושל הרופאים המתמחים בפרט, מקשים עליהם רבות בביצוע העבודה. משמרת עשויה להימשך כ- 26 שעות רצופות ללא שינה כשהמתמחים הם אלו המהווים את חלק הארי של הצוות הרפואי בבתי החולים. עובדה זו מקשה על קבלת החלטות וביצוע ניתוחים הדורשים רמות ריכוז גבוהות. עייפות נרשמה כאחת מהסיבות הנפוצות ביותר בגינן מתרחשת רשלנות רפואית ורופאים רבים מוחים בשנים האחרונות על התנאים הקשים.


דילוג לתוכן