בית » Uncategorized » מהו תפקידו של הפרמדיק

מהו תפקידו של הפרמדיק

העולם הרפואי המודרני חייב לכלול אנשי מקצוע ברמה הגבוהה ביותר המתמחים ברפואת חירום

הרפואה הסטנדרטית שאנחנו מכירים כיום, כשאנחנו מגיעים לבתי חולים, לקופות חולים או למרפאות שונות, היא רפואת שמבוססת על מרפאות – קביעת תורים או אשפוז, וקבלת טיפול רפואי בהתאם לסוג הבעיה או המחלה. עם זאת, טיפול רפואי איכותי לא יכול להיות תחום רק בתוך קירות בית החולים, משום שמצבים רפואיים שונים לא מתרחשים רק בתוך בית החולים, אלא שהם יכולים להתרחש בכל מרחב ובכל מקום, גם בעתות הכי פחות צפויות. משום כך, תחום רפואת החירום הוא תחום חשוב כל כך בעולם הרפואי המודרני, והפרמדיק נמצא במוקד של תחום עיסוק זה.

מיהו בדיוק הפרמדיק ומהם תפקידו השונים בטיפול רפואי בשגרה ובחירום?

  • מיהו הפרמדיק? פרמדיק הוא למעשה איש מקצוע שמתמחה ברפואת חירום, שמשמש כסמכות רפואית בכירה בשטח בהיעדר רופא (ובמקרים מסוימים גם בנוכחות רופא). הפרמדיק מוכשר לתת מענה רפואי בתנאי שטח, אם באמצעות אמבולנס של מדא ואם באמצעות אמבולנס פרטי, במצבי חירום שונים – במתן עזרה ראשונה, בהחייאה והנשמה, בקיבוע איברים שבורים, בעצירת דימומים וכדומה. התפקיד שממלא הפרמדיק, בעולם הרפואי המודרני של ימינו, הוא תפקיד חשוב מאין כמותו, והוא מתחלק לתחומים רבים.
  • תפקידי הפרמדיק – כאמור, בהיעדר סמכות של רופא (כפי שקורה במרבית המקרים), הפרמדיק הוא מנהל האירוע הרפואי בשטח. תפקידו השונים של הפרמדיק בחירום הם רבים מאוד – החל מביצוע הפרוצדורות הרפואיות השונות, דרך החלטה על פינוי וניהול האירוע הרפואי, וכלה בקביעת מוות, במידה והדבר נחוץ. בשגרה, הפרמדיק יכול לשמש גם כן כסמכות רפואית בכירה ובסמכותו לתת תרופות, לקבע ולבצע פרוצדורות רבות, והוא גם יכול לשמש כעוזר רופא במרפאות ובבתי חולים.

הכשרת הפרמדיק היא לא הכשרה פשוטה – אך מדובר במקצוע חשוב ומשמעותי מאין כמותו

הכשרת הפרמדיק היא הכשרה ממושכת ומסובכת, שכוללת הכשרה עיונית ומעשית גם יחד, במטרה להבטיח את המוכנות והמקצועיות של הפרמדיק כאשר הוא יצטרך לנהל אירועים רפואיים מסובכים בכוחות עצמו. מי שמעוניין לעסוק בתחום זה יפגוש בלא מעט קשיים, אך בסופו של דבר יעסוק בתחום שחשיבותו היא עצומה בעולם הרפואה המודרני – ואפשרויות התעסוקה הן מגוונות בהתאם.


דילוג לתוכן