בית » עזרה ראשונה » דפיברילטור מכשירי החייאה

דפיברילטור מכשירי החייאה

דפיברילטור מכשירי החייאה

לא פעם, מתן עזרה ראשונה עשוי להציל חיים. כיום, מכשיר דפיברילטור חייב להימצא במוסדות ציבוריים, בבתי חולים, בתי ספר ועוד. דפיברילטורים מגיעים במספר דגמים ושינם הבדלים בין המכשירים, אך באופן כללי, כל סוגי דפיברילטור נועדו להציל חיים.

בחלק ניכר מהפעמים בהם אדם קורס באמצע הרחוב וחווה דום לב, מדובר במקרים של חסימה של העורק המספק דם ללב. במקרים אלו, הימצאות דפיברילטור עשויה לגרום לכך שחיים יינצלו והלב יחזור לפעום. דפיברילטורים הם בעצם מכשירים, שכיום מוגדרים כחלק בלתי נפרד מערכות עזרה ראשונה במקומות המונים כמויות רבות של אנשים, במהלך היום והלילה. כשמדובר במוסדות ציבוריים שונים, בבתי חולים, גני ילדים ובתי ספר, אוניברסיטאות או כל מבנה אחר המאכלס כמויות אנשים, החוק מחייב את ההימצאות של מכשיר דפיברילטור הכולל גם אלקטרודות המתחברות לאדם החווה את התקף הלב. לכל מכשיר דפיברילטור חייב להתלוות מדריך הוראות פשוטות במקרים שיש צורך לבצע שוק חשמלי באדם.

דפיברילטורים במרחבים הומי אדם  

לא פעם, פעולות החייאה מאפשרות את החזרת קצב פעולת הלב הסדירים. כשהמענה הראשוני ניתן במהירות, ניתן להציל חיי אדם באמצעות מכשיר הדפיברילטור, המאפשר מתן שוקים חשמליים לאדם המפגין סממנים של דום לב, ולכל מכשיר דפיברילטור תמיד יהיה מוצמד ספר הוראות פשוט המסביר את השלבים בפעולות הדפיברילטור.

במקרים בהם ישנו אדם החווה התמוטטות פיזית, יש לבצע בו פעולות החייאה מבלי להמתין לאמבולנס, אך יש לוודא תמיד כי האדם המבצע את פעולות ההחייאה, עושה זאת מבלי לגרום אף לנזק נוסף אצל האדם שהתמוטט. במקרים מסוימים, לחיצות לא נכונות ו\או חזקות מדי על בית החזה, עשויות להוביל גם לשבירת עצמות. במקרים בהם מדובר באנשים מבוגרים הלוקים בליבם, יש תמיד לקחת בחשבון כי חובה להזמין אמבולנס כמה שיותר מהר ובצמוד למתן וביצוע פעולות החייאה באדם שאיבד הכרה. גם במקרים בהם מדובר באנשים צעירים, הזמנת האמבולנס היא כמובן אלמנטרית והכרחית, אך גם פעולות ההחייאה, העזרה הראשונה ומתן הטיפול על ידי דפיברילטורים.

מצילים חיים – דפיברילטור

מתן פעולות החייאה באדם הלוקה בליבו, חייבות להתבצע תמיד תוך כדי שלזירת המקום מוזמנים כוחות הצלה וסיוע רלוונטיים. בכדי לנסות ולהחזיר את פעולתו הנורמטיבית של הלב, ניתן להשתמש בטכניקות של החייאה והנשמה, ואם מכשיר הדפיברילטור נמצא בקרבת מקום, יש לעקוב אחר ההוראות המצורפות למכשיר. זכרו, מכשיר דפיברילטור הוא אינו מהווה איזשהו תחליף למתן טיפול רפואי כמובן, אלא מדובר בטיפול ראשוני המיועד להציל חיי אדם.

בדרך כלל, ניידת אמבולנס לא מגיעה תוך פחות מ-10 דקות בממוצע, כך שמתן הטיפול הראשוני באדם שחווה התמוטטות היא הכרחית. אותן 10 דקות ראשונות לאחר ההתמוטטות, הן דקות קריטיות ביותר, ותוכלו גם לאתר מכשירי דפיברילטור המספקים לכם הוראות קוליות בעברית. כל זאת, בכדי להבטיח נגישות גבוהה ושימוש קל במכשירי דפיברילטורים. מכשירי דפיברילטור בעצם מחזירים את פעולתו הסדירה של הלב, תוך כדי שניתנים שוקים חשמליים דרך המכשיר עצמו והאלקטרודות המחוברות אליו.

לא פעם, תועדו מקרים בהם אנשים התמוטטו במקומות ציבוריים, ומכשיר הדפיברילטור סייע רבות בהצלת חיי האדם. מאז שנת 2014, החוק מחייב את הימצאותו של מכשיר דפיברילטור בכל מקום המאכלס כמויות של עשרות אנשים ומעלה במהלך היום ו\או הלילה.


דילוג לתוכן