בית » ילדים והורים » איך לטפל בבריאות הגוף והנפש דרך CBT?

איך לטפל בבריאות הגוף והנפש דרך CBT?

בעיות גוף ונפש תמיד יהיו קיימות בכל חתכי האוכלוסייה. לאורך השנים התפתחו שיטות טיפול שונות, חלקן באמצעות כדורים, חלקן באמצעות פעילויות שונות וחלקן, כמו הCBT באמצעות שיחות והקניית כלים למטופל. הפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית התפתחה לפני עשרות שנים בארה"ב וכיום משמשת כטכניקת טיפול מוכרת ומבוססת מחקרים רבים בכל העולם. שיטת טיפול זו הנה פופולרית מאוד כאן בישראל ומסייעת לאלפי אנשים מדי שנה בטיפול במגוון בעיות שונות: מתח נפשי, בדידות, דאגנות, תקיעות, דחיינות, הפרעות קשב וריכוז, חוסר סיפוק, הערכה עצמית נמוכה, טראומה, משברים אישיים ועוד.

אופן טיפול CBT והלך הרוח מאחורי הטיפול:

CBT הוא פירוש חופשי לפסיכותרפיה קוגניטיבית התנהגותית. טכניקת טיפול זו מספקת פתרונות מהירים וכן כלים לטיפול במצוקות ובעיות שונות של המטופל גם לאחר ההחלמה. הרציונל של טיפול CBT הוא בכך שמחשבות ודרכי ההתנהגות שלנו כבני אדם יכולים לגרום לבעיות בחיינו או לייצר עבורנו פתרונות. בטיפול CBT המטרה היא קודם להבין ולגלות את תהליך ההתפתחות של הבעיה וכיצד היא משמרת את עצמה. לאחר מכן על המטפל יהיה להכיר למטופל את הבעיה, מהלכה וכיצד היא התפתחה לאורך הזמן. לאחר ההיכרות עם הבעיה יאמץ המטופל דרכי חשיבה חדשות, אמונות ומערכת התנהגותית חדשה שתסייע לו להתגבר על הבעיות והמצוקות שלו, לא רק בהווה אלא גם אם אלה יתעוררו בעתיד לאחר ההחלמה מהטיפול.

תהליך הטיפול במכון פסגות:

טיפול CBT במכון פסגות מתנהל בדרך כלל על פני 14 עד 16 מפגשים בין המטפל למטופל. במהלך הטיפולים יבססו השניים יחסי אמון ביניהם והמטופל יצטרך להיפתח בשיחותיו עם המטפל על מנת שזה יזהה את הסימפטומים לבעיה וכיצד היא התפתחה. המטפל יעניק למטופל כלים לטיפול עכשווי ומידי בבעיות וכן יעניק לו כישורים ספציפיים מותאמים אישית למצבו לטיפול בבעיותיו גם לאחר תהליך ההחלמה. במסגרת הטיפול במכון פסגות יתקיימו מספר עקרונות חשובים:

  • התאמת המסגרת הטיפולית באופן ספציפי לכל מטופל. המטופל נמצא במרכז העניינים והוא אינו מאולץ להתאים את עצמו למסגרת הקיימת.
  • כל הליך אבחון הוא מוקפד ביותר.
  • בהתאם למצבו של המטופל מתאימים לו את המטפל המקצועי ביותר באותו נושא.
  • קיום של דיאלוג מלא עם המטופל לגבי מטרות, היקף וקצב הטיפול.
  • מקיימים קשר רציף עם המטופל גם בין הפגישות למעקב ומתן עזרה.
  • מעקב אחר התקדמות המטופל ועזרה נוספת במידת הצורך.
  • מתאימים את הסביבה הטיפולית למטופל/ים והעדפותיהם.
  • מקפידים על יחס אנושי ומחויבות אישית.
  • מעניקים חוויה מעצימה ומקצוענות בלתי מתפשרת.

יתרונות CBT על פני טיפולים אחרים:

טיפול CBT הוכח מחקרית כמטפל בבעיות רבות ושונות. לעומת פסיכולוגיה למשל הדוגלת רק בשיחות עם המטופל, טיפול CBT מעניק למטופל גם כלים מעשיים לשינוי דפוס מחשבה והתנהגות בהתאם לצרכים החדשים להתמודדות עם הסיטואציה הקיימת. כמו כן המטופל מקבל כלים שונים להתמודדות עם המצב גם לאחר השלמת סדרת הטיפולים וההחלמה.


דילוג לתוכן