בית » כתבות נבחרות » איך נבחר תזונה לספורטאים בצורה נכונה?

איך נבחר תזונה לספורטאים בצורה נכונה?

איך נבחר תזונה לספורטאים בצורה נכונה?
תזונה לספורטאים

תזונה לספורטאים

אוהבים לרוץ, לשחות, להתאמן בחדר כושר ולעסוק בפעילות ספורטיבית באופן קבוע? הידעתם כי תזונה נכונה ומותאמת אישית היא חלק מרכזי וחשוב לכל מי שמתאמן בספורט מקצועי ולכל חובבי הפעילות הגופנית? מה זה בדיוק תזונה לספורטאים ובמה היא שונה מתזונה רגילה?

כספורטאים עליכם להקפיד על תזונה מאוזנת ונכונה כדי לספק לגוף את כל הרכיבים הנחוצים לו וכדי לשפר ביצועים והישגים. מחקרים רבים נערכו בשנים האחרונות בנושא חשיבות התזונה הנכונה והבריאה לספורטאים, על פי החוקרים תזונה מאוזנת המותאמת לספורטאים מבטיחה התאוששת מהירה יותר לאחר אימונים ותחרויות, בניית שריר נכונה, שיפור ביכולת הגופנית, הפחתת אחוזי שומן ושיפור ניכר בתוצאות.

במה שונה תזונה לספורטאים מתזונה רגילה?

תזונה רגילה מותאמת למצבו הבריאותי ולגילו של האדם, היא מספקת את הרכיבים הנחוצים לשמירה על בריאות כללית, למניעת מחלות ולחיזוק המערכת החיסונית. התזונה הרגילה מותאמת לאורח חייו של האדם ומאפשרת לו לשמור על משקל תקין וליהנות מבריאות פיזית ונפשית טובה יותר.

אנשים העוסקים בפעילות ספורטיבית זקוקים לכמות גדולה של אנרגיה לעומת אדם שאינו מתאמן באופן סדיר. כתוצאה מהאימונים האינטנסיביים והתחרויות מתחוללים בגוף תהליכי בנייה והרס של הרקמות השונות, מאחר ובכל אימון הגוף מפרק חלק מהשריר. לכן יש לספק לגוף חלבונים ופחמימות כדי לסייע לגוף בבניית השריר לאחר האימון ולהימנע מהרס הרקמות.

התזונה הייעודית לספורטאים נועדה בין השאר לסייע לגוף בתהליך ההתאוששות לאחר אימונים ותחרויות, ולמניעת הרס רקמות. מעבר לתפריט המותאם אישית חשוב לספק לספורטאי תוספי תזונה מומלצים.

המלצות תזונה לספורטאים

כדי להתאים את התזונה הנכונה והבריאה לספורטאים מומלץ לפנות לאנשי המקצוע המנוסים. אפשר לבנות תפריט יומי ושבועי המיועד לספורטאי, בהתאם לסוג הספורט שהוא מבצע ובהתאמה למאפייניו הייחודיים ולתוכנית האימונים. באופן כללי תזונה לספורטאים מבוססת על אכילה לפני הפעילות הגופנית, במהלך הפעילות הספורטיבית ולאחר האימון או התחרות.

  • המלצות לתזונה נכונה לפני האימון – כשעתיים עד שלוש שעות לפני האימון חשוב לאכול נכון ולספק לגוף אנרגיה, לכן מומלץ לאכול ארוחה קלה ועשירה בפחמימות מורכבות וחלבונים, עדיך לאכול מזון דל שומן ולא להעמיס בסיבים תזונתיים בארוחה שלפני הפעילות הגופנית. כשעה לפני האימון אפשר לאכול פרי מאחר ופירות מתעכלים במהירות.
  • המלצות תזונה במהלך האימון – כאשר עוסקים בפעילות גופנית ממושכת ואינטנסיבית, למשל אימון מעל שעה וחצי, חשוב לספק לגוף רכיבים למילוי הגליקוגן באמצעות אכילת מזון מוצק או שתייה של משקה ספורט איכותי המכיל פחמימות מורכבות בריכוז של 6% לפחות ובתוספת מלחים שונים. במהלך האימון מומלץ לאכול חטיף גרנולה בריאותי, פירות כמו בננה או מעט פירות יבשים.
  • המלצות תזונה לאחר האימון – כשעה לאחר האימון חשוב להחזיר לגוף את הנוזלים ומומלץ לאכול מזון המכיל פחמימות מורכבות וחלבונים כדי לסייע לגוף להתאושש מהר וטוב יותר וכדי לחדש את מלאי הגליקוגן בכבד ובשרירים. מומלץ לאכול חזה עוף דל שומן, פסטה, ירקות או יוגורט בתוספת פרי.


דילוג לתוכן