בית » כתבות נבחרות » מה זה אטופיק דרמטיטיס וכיצד ניתן לטפל בתופעה?

מה זה אטופיק דרמטיטיס וכיצד ניתן לטפל בתופעה?

מה זה אטופיק דרמטיטיס וכיצד ניתן לטפל בתופעה?
אטופיק דרמטיטיס

אטופיק דרמטיטיס

אטופיק דרמטיטיס היא מחלה הנפוצה בעיקר בקרב ילדים (אך לא רק) ובעלת כמה תופעות לא נעימות המאופיינות בעיקר בגירוד, יובש ואי נעימות. ילדים בעלי כושר סיבולת נמוך מאוד ולכן נוטים לגרד את המקום מה שגורם להחרפת המחלה. כאשר מתחילים התסמינים שלה חשוב מאוד לקחת את הילד לרופא עור שייתן לכם משחה ייעודית לטיפול והרגעת הגירודים.

סימנים מוקדמים ומאפייני המחלה:

אטופיק דרמטיטיס מופיעה לרוב כמו פריחה ומלווה בגירודים ועקצוצים של העור. העור הופך יבש מאוד בשל פגיעה בשכבת ההגנה של העור הגורמת לו לאיבוד מים. המחלה נפוצה בעיקר בחודשי החורף ובחודשי המעבר בין העונות. ילדים סובלים בה מילדות ועד גיל בוגר. חלקם מעידים על כך שהתופעה עברה עם התבגרותם ואילו אצל אחרים היא נמשכת לכל החיים. הסימנים המקדימים הם כמובן גירוד בלתי פוסק של העור, בעיקר באזור הלחיים, הידיים והברכיים בקרב ילדים או מרפקים גם אצל מבוגרים. במידה ולא תטפלו בדבר בזמן היא עשויה להחליף במיוחד כאשר הילדים יגרדו את המקום ללא הפסקה.

כיצד מתפתחת אטופיק דרמטיטיס אצל הילדים?

יש כמה סיבולת אפשריות לכך. חלק מהמחקרים שנעשו בתחום מצביעים על ענייני תורשה וDNA המעבירים את המחלה. חלק מקשרים את המחלה ללחץ נפשי (שידועה כגורמת למחלות עור שונות ותופעות נוספות). סיבה נוספת שיכולה לגרום להתפתחות המחלה היא תנאים סביבתיים כמו זיהומים שונים או אפילו עישון פסיבי.

כיצד ניתן לטפל בבעיה?

  • טיפול תרופתי – באמצעות מרשם מרופא עור.
  • טיפול מרגיע – בעזרת משחות וקרמים מיוחדים, חלקם טבעיים וחלקם לא. הקרמים מיוחדים לטיפול בעור יבש, אדמומיות וגירודים. חלקם ניתן להשיג בבתי המרקחת ללא מרשם ואחרים דורשים מרשם.
  • שמנים לאמבטיה – ישנם כמה שמני אמבט בעלי מרכיבים הידועים כמסייעים להרגעת העור.
  • הימנעות מגירודים – הגירודים רק יחריפו את הבעיה. השתדלו להימנע מגירודים.
  • טיפול טבעי – באמצעות תזונה נכונה המסייעת לחידוש תאי העור, הרגעת העור ואיזון מערכות שונות בגוף.

>> קראו כאן עוד על טיפול טבעי באטופיק דרמטיטיס.

לסיכום; אטופיק דרמטיטיס היא מחלה כרונית המצויה בעיקר בקרב ילדים. אצל חלקם היא עוברת ככל שהם מתבגרים ואצל חלקם היא ממשיכה לכל החיים. במידה ולא תטופל בזמן המחלה עשויה להחריף בעיקר בשל העובדה שהילדים מגרדים ללא שליטה עצמית. ניתן להשתמש במגוון טיפולים כדי לרפא או לפחות להקל על העור והגירודים עד שהמחלה תעבור מעצמה לקראת הקיץ. בין היתר תוכלו לעשות שיחות במשחות או קרמים: חלקם ללא מרשם רופא וחלקם מחייבים מרשם רופא. בכל מקרה מומלץ לבקר את רופא העור שלכם לבדיקת המצב וקבלת אנטיביוטיקה להרגעת הגירודים והנפש וכן מרשם למשחה לצורך טיפול. חשוב להקפיד גם על תזונה נכונה ולהישמע להוראות הרופא.


דילוג לתוכן