בית » איכות חיים » 5 טיפולים לצלקות אקנה

5 טיפולים לצלקות אקנה

5 טיפולים לצלקות אקנה

אקנה הינה תופעה מוכרת ושכיחה בעיקר בגיל ההתבגרות והתופעה חלה בעקבות הפרשה מוגברת של חלב שמורכב משומנים, חלקיקי תאים וחיידקים מזהמים. הופעתו של פצעון על הפנים או באברים השונים הינו תופעה של היתקעות של פקקי חלב בתעלה של זקיק השערה וזה מה שגורם לדלקת סביב הזקיק. פצעי אקנה מותירים צלקות קשות שלעיתים נדמה שהן לכל החיים. אולם היום יש כמה וכמה פתרונות טיפול שמסייעים להעלמת הצלקות הללו. להלן 5 טיפולים בצלקות האקנה.

טיפולי לייזר

טכנולוגיה אפקטיבית ביותר לטיפול בצלקות אקנה הינה תהליך של טיפול לייזר שבמהלכו יוסרו שכבות עור דקות עד שניתן יהיה לראות שיפור משמעותי בצלקות או עד היעלמותם. במקביל מתחדשים סיבי קולגן שמסייעים בהחלקה של העור ובטשטוש הצלקת. מדובר בטיפול יחיד שהוא אינטנסיבי ודורש החלמה של חמישה ימים.

טיפולי פילינג

מדובר בטיפול שמטפל בכל צלקת באופן נקודתי וייעודו לשפר את המראה של כל צלקת עמוקה שנוצרה בעקבות פצעי האקנה. בתהליך של הטיפול יוחדר חומר פעיל   TCA 85%  אל עומק הצלקת על ידי קיסם, במטרה ליצור פצע שיעודד יצירת קולגן. העור יקבל מעין גוון לבן שיעלם לאחר כמה שעות ואז ייווצר פצע שיגליד ויחלים עד שלושה שבועות. מיד בתום הטיפול יבוצע גם טיפול בלייזר שמזרז את התהליך הריפוי וממקסם את התוצאה. מדובר בשניים עד שלושה טיפולים שבמהלכם כבר מצליחים להבחין בתוצאות.

פילינג לייזר

פילינג בלייזר יאפשר הסרה מדודה של שכבת העור של הצלקת וחידוש של הרקמה שמחברת את העור. כך למעשה נשיג חידוש של העור ותיקון קמטים ופגמים נוספים בו. לייזר יאפשר לבצע טיפול בצורה מבוקרת ומקומית רק על אותן צלקות של האקנה – משום שהוא לא משנה את הגוון של העור. טיפול זה מתאים לצלקות קלות עד בינוניות ולאחר הטיפול מומלץ להימנע מחשיפה לשמש עד שהעור מתחדש.

חומצה רטינואית

חומצה רטינואית שמבוססת על חומצת ויטמין A נתגלתה לפני זמן רב כטיפול חיצוני ויעיל בפצעי אקנה. בשל השימוש הרב שנעשה בה עם השנים, גילו גם שיש לה יכולת החלקה של צלקות אקנה ישנות. בתאים ששוכנים ברקמת העור העמוקה ישנם  קולטנים שמצליחים לזהות את החומצה הרטינואית לאחר שמורחים באזור החיצוני, תכשיר שמכיל ריכוז זעום שלה, וכך מגבירים את ייצור רקמת החיבור הגמישה שנמצאת בעור – סיבי הקולגן והאלסטין והחומצה ההיאלורונית. ייצור מוגבר זה בשילוב זירוז נשירת התאים משכבת העור העליונה, יביאו יחד למילוי הולם ומרשים של הצלקות.

פפטידים בקוסמטיקה

מריחה של לחות על העור לא תצליח באמת לשנות תהליכים שיתרחשו במעמקי שכבות העור שלנו (הדרמיס). על אף ההשפעה של קרם לחות על מראה העור והפחתה של תחושת עור יבש, הרי שלרוב אין ביכולתו של תכשיר לחות חיצוני להחליק צלקת ולשנות תהליכים שנמצאים במעמקי הדרמיס. יחד עם זאת, תעשיית הקוסמטיקה מתפתחת כל הזמן וכיום אפשר להשיג תכשירים קוסמטיים לשכבה החיצונית של העור שמכילים פפטידים, שהן מולקולות קטנות שמסייעות לאיתות בין תאים, שכן מדובר במעין משחה לצלקות אקנה. תכשירים מסוג זה יכולים להשפיע גם על תהליכים המתרחשים בשכבות העור העמוקות ביותר.

נציין שמשחה לצלקות אקנה לא תעלים את הצלקת לגמרי אולם היא תשפר את המראה שלהן ולכן מומלץ לעשות במשחה זו שימוש כתחליב לעור הפנים שמבוסס על פפטידים על פני תחליב אחר שרוב ייעודו הוא לחות. עוד יתרון בשימוש משחה לצלקות אקנה על בסיס פפטידים, הוא בכך שאין צורך להימנע מחשיפה לקרני השמש.

חשוב לציין כי יש להתייעץ לפני הטיפול עם רופא עור המתמחה בטיפול באקנה.


דילוג לתוכן