בית » הריון ולידה » כאבי בטן אצל תינוקות

כאבי בטן אצל תינוקות

כאבי בטן אצל תינוקות הם דבר שכיח, בעיקר בגלל מערכת עיכול רגישה שעדיין מתרגלת לעבודתה. התסמינים העיקריים בזמן התקף של כאבי בטן יהיו כיווץ של הגוף, כיפוף הרגליים כלפי הבטן ופרצוף אדום. כמובן, בכי מיוסר. כאבי בטן בדרך כלל לא מצריכים טיפול רפואי, ויש מספר דרכים להקל עליהם. במידה והכאב מלווה בחום או נמשך תקופה ממושכת – כדאי לפנות לבדיקה רפואית.

מהן הסיבות לכאבי בטן אצל תינוקות?

 • קוליק – מערכת העיכול של תינוקות נדרשת להתמודד עם עיכול של אוכל וספיגתו, וזה קשה לה. תינוקות רבים בכל העולם סובלים מקוליק – כאבי בטן שמתרחשים בעיקר בין שעות הערב לשעות הבוקר המוקדמות. התינוק מאדים ומקרב את רגליו אל הבטן, וכמובן בוכה ומתייסר. בדרך כלל מדובר בגזים שאף גורמים לתופעה של שלשול אצל תינוקות. אין מה לדאוג, רק לנסות להקל.
 • תינוקות הניזונים מפורמולות מזוןהחלפת שלב – החלפת שלב בפורמולת מזון משמעותה התמודדות חדשה של מערכת העיכול עם מזון חדש. גם זו סיבה למסיבה.
 • הוספת מוצקים לתזונה של התינוק החל מגיל 6 חודשים – החל מגיל שישה חודשים ניתן להוסיף מוצקים למזון התינוק. כפי שניתן לראות, צבע היציאות שלו שונה ולפעמים גם המרקם והריח. זה נובע כתוצאה מהמפגש עם המזון החדש. סביר להניח שזה גורם לכאבי בטן. מומלץ לרסק את המזון כדי להימנע ממצב שמערכת העיכול של התינוק צריכה לעבוד קשה מדי.
 • מחלה זיהומית או ויראלית – מטבע הדברים, כאבן בטן עלולים להצביע על מחלה זיהומית או ויראלית. אין מה לרוץ לרופא כל כך מהר. אם כאבי הבטן לא חולפים על אף הניסיונות שלכם להרגיע, ואם יש תסמינים נוספים כמו חום או צואה בצבע חריג – יש לפנות לרופא.
 • כאבי בטן חוזרים – כאבי בטן חוזרים עלולים להצביע על מצב של דלקת מעיים, מצב שעשוי להיות כרוני – בא והולך. במקרה של כאבי בטן חוזרים ללא סיבה הנראית לעין, כדאי לפנות לרופא.
 • רגישות למזון – גם תינוקות עלולים לפתח אלרגיות. רגישות למזון מסוים בהחלט עשויה לגרום לכאבי בטן.
 • עצירות – אם התינוק שלכם בוכה ולא עושה צרכים למרות שהוא אוכל כרגיל לפי השעון, יכול להיות שהוא סובל מעצירות. חלק מהטיפים עשויים לעזור. גם תרופות טבעיות ומזונות רכים ושומניים.

 

טיפים להקלה על כאבי בטן אצל תינוקות

 • הציעו לתינוק מוצץ – ישנו קשר בין שריר הפה לשריר פי הטבעת. ניתן "לשחק" עם המוצץ בפיו של התינוק, ליצור ואקום ולשחרר. בדרך כלל זה ישפיע גם על השריר התחתון.
 • עיסויים – עיסוי בכל גופו של התינוק עשוי לסייע לו להגיע לרפיון. ידיים, רגליים, בטן, עורף ועוד. כמובן בעדינות. ניתן לעסות את בטנו עם כיוון השעון כ-3 פעמים ביום, לא בזמן שהוא סובל מהתקף של כאבי בטן.
 • החזקת התינוק – ניתן להחזיק את התינוק כשהוא מעורסל, בידיים שלכם או במנשא. זה מאפשר לו להרפות את גופו וגם יוצר אצלו תחושת ביטחון. אם כאבי הבטן מתרחשים בשעות קבועות, למשל במקרה של קוליק, ניתן להקדים אותם ולהניח את התינוק בערסל צמוד אליכם.
 • נמר על עץ – נמר על עץ זו אחת התנוחות האהובות וגם הבריאות. משכיבים את התינוק על האמה שלכם כשראשו לכיוון המרפק ובטנו נשענת על שורש כף היד שלכם. בעזרת תנועות מונוטוניות או טפיחות קלות התינוק מרפה את הבטן ומשחרר את הגוף.
 • מומלץ להימנע מהאכלת יתר – פעמים רבות בכי מעיד על רעב. אך האכלת התינוק אם הוא סובל מכאבי בטן, תחמיר את הכאב והסבל. לפני שאתם מקבלים החלטה להאכיל את התינוק, נסו דרכים חלופות כפי שמוצע כאן, בעיקר בכל הקשור למגע ותנועה.


דילוג לתוכן